Motocyklové baterie – rady a tipy

Jaká je životnost motobaterie a jak ji co nejdéle prodloužit?

Co se týče doby životnosti baterií, záleží na značce i provedení. Obecně se dá říct, že motobaterie vydrží zhruba 3 až 5 let. Životnost se dá samozřejmě ovlivnit i správným zacházením s baterií. Pro co nejdelší životnost baterie je nutné především udržovat hladinu elektrolytu a pravidelně používat vozidlo, čímž se zabrání hlubokému vybití.

U sezonních strojů jako jsou motorky či skútry je však třeba brát v potaz fakt, že baterie je v provozu i v zimní sezoně, kdy není vozidlo využíváno. Na zimní období je tedy vhodné baterii udržovat v nabitém stavu pomocí automatické nabíječky a zabránit tak hlubokému vybití.

014_6335

Proč bych měl znát při nákupu nové motobaterie její přesný typ?

Při vybírání nové motobaterie je velmi důležité držet se doporučení výrobce. U motocyklů bývá pro akumulátor vyhrazen jen velmi omezený prostor určený pro konkrétní typ motobaterie. Na rozdíl od akumulátorů do aut tedy není možné se při výběru motobaterie rozhodovat mezi několika velikostmi či kapacitami. Elektronická výbava motorky je povětšinou přesně určená výrobcem, výběr baterie bývá tedy zúžen jen na několik modelů. Pokud si do vaší motorky pořídíte akumulátor, jenž není doporučován výrobcem, může se vám také stát, že při případné poruše automaticky ztratíte právo na reklamaci produktu.

Proč bych neměl nechat motobaterii zapojenou na udržovací nabíječce celou zimu?

Pokud máte baterii připojenou k udržovací nabíječce přes celou zimu, zamezíte riziku hlubokého vybití, ale snižujete životnost motobaterie. Problém je v tom, že pokud je akumulátor připojený k nabíječce, neustále pracuje. Nejlepším způsobem, jak udržovat motobaterii přes zimu, je jednou za 2 měsíce baterii plně dobít a skladovat ji odpojenou od motocyklu na místě s teplotou 5 – 15° C, tak nebude baterii hrozit vybití a zároveň se jí nebude tolik snižovat životnost.

Jaké jsou nejčastější příčiny konce životnosti motobaterií?

Pro baterie je ze všeho nejhorší hluboké vybití. Při častém startování a jízdě na krátké vzdálenosti totiž hrozí ztráta síly baterie. Podobné problémy však hrozí i během zimní sezony, kdy není možné využívat motocykly. V obou případech je důležité baterie dobíjet za pomoci nabíječky. Na druhou stranu je třeba dodat, že při nabíjení baterie je možné akumulátor poškodit i přebíjením, je tedy vhodné používat automatické nabíječky, které rozpoznají, kdy je motobaterie zcela nabitá a následně se přepnou do udržovacího módu.

014_6338

Jaké vady lze vyreklamovat v záruce a jaké nikoliv?

Pokud se během záruční doby vyskytne u motobaterie nějaký problém, je třeba vyřídit reklamaci okamžitě. Reklamovat je však možné výhradně výrobní vady, tedy vady, které měla motobaterie již v době, kdy jste ji pořídili, a na vině je výrobce.

Záruka zaniká při nedodržení pokynů pro skladování, provoz, údržbu či při jejím poškození. Reklamovat nemůžete ani motobaterii, kterou jste využívali ve stroji, jehož výrobce daný typ akumulátoru nedoporučuje. Záruka rovněž zaniká při ponechání baterie ve vybitém stavu, jelikož jsou tím očividně porušeny doporučení ohledně údržby baterie. Ze stejného důvodu zaniká záruka i v případě, že se v elektrolytu nalezne cizí látka. Při extrémním vytížení baterií se může stát, že jejich životnost skončí před uplynutím záruční doby. V podobných případech však také není na vině výrobce, a proto ani tehdy s reklamací neuspějete.

Diskuze